Prejedanje – Kako se izboriti i uspostaviti zdrav odnos sa hranom?
Prekomeran unos hrane je čest problem sa kojim se suočavaju mnogi ljudi. Nije retkost da jedemo iako nismo gladni, jedemo brzo, uopšte ne razmišljamo o onome što jedemo i ne osećamo zadovoljstvo nakon jela. Prejedanje može biti posledica stresa, dosade ili emotivnog stanja, a može dovesti i do raznih zdravstvenih problema kao što su prekomerna težina, visok krvni pritisak, dijabetes i srčane bolesti.
Kako se izboriti sa prejedanjem i uspostaviti zdrav odnos sa hranom?
Razvijte svest o tome šta jedete
Prvi korak u uspostavljanju zdravog odnosa sa hranom je razvijanje svesti o tome šta jedete. Svesna ishrana znači da jedete sa namerom i pažnjom. Uzmite dovoljno vremena za jelo i uživajte u ukusu, teksturi i mirisu hrane. Obratite pažnju na to kako se osećate nakon jela. Osećate li se sitim i zadovoljnim ili želite još hrane? Razvijanje svesti o tome što jedete može vam pomoći i da prepoznate kada ste stvarno gladni, a kada je taj momenat u kom jedete iz drugih razloga.
Jedite lagano
Jedite polako i uživajte u hrani. Žvaćite hranu temeljno i fokusirajte se na ukus hrane. Ako jedete brzo, nećete moći da u potpunosti uživate u hrani i verovatno ćete pojesti više nego što Vam je potrebno. Kada jedete lagano, imaćete više vremena da osetite kada ste zaista i siti.
Jedite samo kada ste stvarno gladni
Jedite samo kada ste stvarno gladni. Pokušajte da ne jedete iz dosade, stresa ili emocionalnih razloga. Ako jedete izvan osećaja gladi, verovatno ćete pojesti više i možete se osećati loše nakon jela. Pokušajte se fokusirati na druge aktivnosti koje vam pružaju zadovoljstvo i smanjuju stres, kao što su vežbanje, čitanje ili bilo šta drugo što sa radošću činite i na šta se fokusirate.
Planirajte
Planirajte svoje obroke unapred. Ako unapred znate što ćete jesti, lakše ćete moći da se pridržavate Vašeg planiranog plana ishrane, što je jedan od sigurnih načina da izbegnete prejedanje. Pokušajte pripremiti obroke kod kuće, umesto da jedete brzu hranu ili kupujete gotove obroke. Na taj način možete bolje kontrolisati sastojke koji su uključeni u Vaš obrok, a vrlo verovatno je da ćete uštedeti i novac.
Prejedanje kao nesvesnost o veličini porcija
Budite svesni veličine porcija. Često jedemo više nego što nam je potrebno, jer ne znamo, koliko nam je hrane zaista i potrebno. Koristite manje tanjire i činijice kako biste smanjili veličinu porcije. Takođe, obratite pažnju i na preporučenu količinu neke hrane koju konzumirate. Primera radi, nemojte pojesti petinu tegle meda dnevno jer volite med, budite svesni i o mogućim nuspojavama ukoliko prekoračite količinu neke namirnice u ishrani.
Nemojte biti previše strogi prema sebi
Nemojte biti previše strogi prema sebi kada jedete. Dopustite sebi uživanje u hrani bez osećaja krivice. Ako ste dovoljno svesni onoga što jedete i jedete umereno, nećete osećati krivicu ukoliko nekada i napravite grešku u ishrani. Ponekad je skroz u redu pojesti i nešto nezdravo, ali ključno je da to ne postane navika.
Potražite pomoć ako je potrebno
Ako imate problema sa prejedanjem i ne možete se nositi s tim sami, potražite pomoć. Postoje mnogi stručnjaci, kao što su nutricionisti, psiholozi i terapeuti, koji mogu pomoći u uspostavljanju zdravog odnosa sa hranom. Oni mogu pružiti savete o pravilnoj ishrani, pomoći Vam u prepoznavanju uzroka prejedanja i pružiti podršku u procesu same promene prehrambenih navika.
Dakle, ukoliko smo fokusirani na svesnu navike u ishrani, lagano žvakanje i planiranje obroka, sve to će na veoma brzo dovesti do uspostavljanja zdravog odnosa sa hranom i sprečavanju prejedanja i gomilanju kilograma. Ako se borite sa prejedanjem, ne bojte se potražiti pomoć stručnjaka koji Vam mogu pružiti podršku u procesu promene navika u ishrani. Dugoročno posmatrano to je ono što Vam je na početku i bio cilj.
Ukoliko Vam je ovaj tekst bio koristan, ili znate kome bi mogao koristiti možete ga slobodno podeliti. Time doprinosite i dajete nam motiv za dalje teme, a naše redovne čitaoce očekuju i različita iznenađenja.
Hvala Vam,