Masa je mama! Šta je zapravo progresivni trening?
Progresivni trening je metoda koja se temelji na principu stalnog povećanja opterećenja ili broja ponavljanja kako bi se izazvali mišići na brži rast i napredak. To znači da kada se mišići naviknu na određenu težinu ili broj ponavljanja, treba ih izazvati na više tako da ne stagniraju već nastave sa daljim progresom i rastom. Progresivni trening se može postići na različite načine, kao što su povećanje težine ili broja ponavljanja tokom vežbanja, korišćenje različitih vežbi za istu mišićnu grupu ili kombinovanje različitih vrsta treninga (npr. izometrični, ekscentrični, koncentrični).
Da bi se na najbolji način razumeo progresivni trening, objasnićemo prvo, vrste i funkciju mišića u našem telu.
U našem telu postoji 3 vrste mišića:
- Glatki mišići.
To su mišići koji se nalaze u zidovima unutrašnjih organa i krvnih sudova. - Skeletni mišići.
To su dugi mišici koji pokreću naše telo. Ova grupa mišica jača se i održava upravo treningom sa tegovima. - Srčani mišić.
Predstavlja tkivo od koga je napravljeno naše srce. Jača se uz pomoć aerobnog faktora koji sadrži veliki broj ponavljanja.
Glavna funkcija mišića jeste kontrakcija. Naši mišići i mišićne grupe deluju jedan naspram drugog. Kada pomerimo deo našeg tela, potrebno je da ga naspramni mišići vrate u prvobitan položaj. Sami mišići imaju osobinu prilagođavanja. Šta to zapravo znači?
Mišići se prilagođavaju uslovima u kojima se nalaze, tj kojima su izloženi. Ukoliko ne trenirate neku grupu mišića, ii pak niste ni svesni da toj grupi mišića niste dovoljno „posvećeni“, ta grupa mišića biće slabija i sporije će napredovati. Ista stvar se dešava, ako trening nije „pravilan“ tj odradjen na pravi način.
Zato je princip broj jedan : opteretiti mišić i on ce biti sve jači i veći. Ukoliko pak ne , biće sve slabiji i manji.
Progresivni trening.
Jedini prirodan način postizanja rezultata treninga.
Kako zapravo progresivni trening utiče na Vaše telo?
Evo jednog primera, kada pogledate na jednoj strani vrhunskog atletu, maratonca – uočićete očiglednu stvar. Njihova tela nemaju „izražene“ mišiće, već mišićna masa izgleda vretenastije i skladno. Zašto je to tako? Kod trčanja, voženja bicikla i sličnih aktivnosti, mišići se uvek suprotstavljaju istoj sili. To znači da treningom pri kojem izvodite duže vreme vežbe sa istim opterećenjem, ne možete da utičete na povećanje vaše snage, vec ćete njime povećati vašu „izdrzivost“.
Da biste postali „jači“ jednostavno morate da povećate vaše opterećenje, jer se mišici njemu prilagodjavaju. Progresivni trening mora da obuhvata uvođenje većeg opterećenja, jer se mišići prilagođavaju novom naporu, što je zapravo i suština napretka i uvećanja Vaših mišića.
Ukoliko Vam je ovaj tekst bio koristan, ili znate kome bi mogao koristiti možete ga slobodno podeliti. Time doprinosite i dajete nam motiv za dalje teme, a naše redovne čitaoce očekuju i različita iznenađenja.
Hvala Vam,
.